מבנה השפה
The Structure of the Language

שפת אהבה הדיווין היא שפה ניטרלית, טובה, אוהבת, מיטיבה ומקדמת, משום שהבורא הנשגב הדיווין, אהבה הדיווין (שמו ותוארו), ניטרלי, טוב, אוהב, מיטיב ומקדם.

שפה אוהבת זו מבוססת על המבנה הזכרי בשפה העברית שמשתנה לניטרלי, ומשלב בתוכו וורדים בלשון זכרי ונקבי שמשתנים גם הם לניטרלים.

בשפת אהבה הדיווין ישנם 24 צלילני אלפאף (אותיות).

מאלף עד אף (אינסוף) כול צלילן מסמל צליל פונטי ייחודי המיוצג על ידי סמל גרפי אחד. שמו וצלילו של כל צלילן באלפאף אהבה מיטיבים לגנום הדיווין אונטליג’ונטי.

eaoiu

מערכת התנועות מבוססת על חמשת התנועות מהשפה האנגלית,

(בעברית העכשווית אין הבדל בין ההגייה של צירה לסגול, פתח לקמץ או שורוק לקובוץ.)

הפקתו של צליל עיצור מבוטא בהתאם לתנועה שמופיעה אחריו.

The Divine Aahava (Love) language is a neutral, good, loving, benevolent, and advancing language, because the divine creator, Aahava the divine, (his name and title), is neutral, good, loving, benevolent and advancing.

This loving divine language is based on the masculine linguistic structure of the Hebrew language that becomes neutral, incorporating within it masculine and feminine words that also become neutral.

In the Divine Aahava language there are 24 alefaf tzilanim (alphabetical letters).

From Alef to Af each tzlilan (consonant) is represented by a single graphic symbol, symbolizing a unique phonetic sound that is beneficial to the divine ontelijontic genome.

eaoiu

The vowels system is based on five vowels from the English Language,

(In contemporary Hebrew, there is no difference in the pronunciation of tzere and segol, patah and kamatz, or shuruk and kubutz.)

The consonant sound is pronounced in accordance with the vowel following it.

יש קשר הדוק בין השפה שאנחנו מפיקים או מדברים לבין הגנטיקה והמציאות הפיזית שלנו.

כול הוורדים (המילים) והשמות שמוגדרים בשפה הסמלית, מתהווים במציאות הפיזית, וכאשר אנחנו מדברים אותם באופן קולקטיבי, הם יוצרים שינויים במבנה הגנטי שלנו.

מאז שאזורי השפה החלו להתפתח במוחנו, שפת אהבה הדיווין החלה להתפתח דרך האינטואיציה שלנו, תקשורים, הבזקי תובנה, הארות ולמידה.

(הוורד ‘דיווין’ הוא שם תואר שמתאר את תכונותיו של אהבה (אהההוה), הבורא הנשגב, הטוב, אוהב, מיטיב ומקדם, ששפתו יוצרת את האהבה הטהורה ביותר, טוּב, מושלמות והרמוניה.)

שפת אהבה הדיווין מורכבת אך ורק מוורדים טובים, אוהבים, מיטיבים ומתקדמים, השזורים בשילוב של צלילי עיצורים ותנועות הרמוניים, יחד עם הגייה נעימה ומעודנת.

זו השפה היחידה שיוצרת מציאות פיזית מאושרת, הרמונית, אוטופית ושלמות גנטית.

במשך הזמן, מבנה שפה אוהבת זו, סגנונה המעודן, צלילי וורדיה ואופן הגייתן, התפזרו בין שפות רבות.

בעוד שכל השפות המדוברות בפלנטה זו כוללות וורדים טובים, אוהבים מיטיבים ומקדמים, הן כוללות גם וורדים ומושגים שאינם מיטיבים, ויוצרים אִי שלמות למציאות הפיזית שלנו, הדנ”א והמבנה הגנטי שלנו.

ההערכה היא שישנן כיום כ 7,000 שפות מדוברות ברחבי הפלנטה, כל אחת מהן משקפת תרבות, היסטוריה וזהות ייחודית. קשה לקבוע את המספר המדויק של השפות הקיימות, בעיקר בשל סיווג הניבים השונים, הופעתן של שפות חדשות ודעיכתן של אחרות.

בנוף לשוני מְגֻוון זה, שפות מסוימות מדוברות על ידי קבוצות קטנות, כמו שפות יְלִידִיּוֹת. בעוד שלסינית מנדרינית יש יותר ממיליארד דוברים, וספרדית, אנגלית, הינדית וערבית מדוברות על ידי מאות מיליוני אנשים.

כל הוורדים המדוברים בכל השפות מתהווים במציאות הפיזית!

מעבר לגודלן ולערך התקשורתי שלהן, שפות כמו סנסקריט, עברית, יוונית ולטינית, ערבית, פאלי ואחרות, נחשבות לדיווין או לערוצי תקשורת עם הדיווין והִתגַלוּת ידע רוחני.

שפה אחת יוצאת דופן היא השפה העברית, שנחשבת בעיני רבים לשפה המדוברת על ידי הבורא הדיווין במהלך הבריאה.

קריאה מתמשכת של כתבים, סיפורים ונרטיבים עבריים עתיקים הביאה להיווצרותה של קבוצה קטנה של דוברי השפה העברית, שלאורך כל ההיסטוריה שלהם התמודדו עם אתגרים רבים, כולם ההתהוות של מה שנאמר בתקופות השונות.

כיום האוכלוסייה הגלובלית מוערכת בכ 8 מיליארד אנשים, בעוד שמספר דוברי השפה העברית עומד על כ 9 מיליון בלבד.

למרות שמספר דוברי השפה העברית קטן, חשיבותה של שפה זו עולה הרבה מעבר למספר דובריה.

שזורים בכתבים, סיפורים והנרטיבים העבריים העתיקים, מרכיבים יסודיים של מבנה של שפת האהבה הדיווין, וכן גם וורדים דיוויניטים, מידע, ומסרים מהבורא הדיווין.

אחד הנושאים המרכזיים בכתבים העבריים הוא, שדוברי השפה העברית נבחרו על ידי הבורא הדיווין להיות לאור לכל שאר העמים.

משמעות הדבר הוא שייעודה של קבוצה קטנה זו הוא להאיר את כלל האוכלוסייה הגלובלית, באמצעות שפת אהבה הדיווין.

עם זאת, רק חלק מהשפה העברית העכשווית היא דיווין, מכיוון שהעברית כוללת וורדים, מושגים, סיפורים ונרטיבים שאינם דיווין. בנוסף, גם חסרות לעברית וורדים טובים, מקדמים ואוהבים רבים שחלקם התפזרו בין שפות שונות.

דוברי השפה העברית ימלאו את ייעודם הדיווין; כל מה שנאמר מתהווה במציאות הפיזית.

ברגע שהשפה העברית תתחיל לעבור את השינויים המהותיים הבאים, תהיה לכך השפעה פלאית מופלאה על חיינו והמציאות הפיזית שלנו.

שפת אהבה הדיווין היא שפה ניטרלית, שמשקפת את הניטרליות של הבורא אהבה הדיווין, וכל וורדיה טובים, אוהבים, מיטיבים ומקדמים.

לכן, המבנה הדקדוקי של השפה העברית, המחולק כיום לשניים, יתאחדו למבנה ניטרלי אחד, והוורדים השונים המסווגים במסגרת המבנים הדקדוקיים הקיימים, ישתנו גם הם לניטרליים.

וורדים דִּיוִוינִיטִים טובים, אוהבים ומקדמים רבים שהתפזרו בין השפות השונות, יאספו, יתעתקו וישולבו עם שפת אהבה הדיווין. הגייתם והשילוב הצלילני של העיצורים והתנועות יצטרכו להשתנות מעט כדי להשתלב בהרמוניה עם סגנון שפת אהבה הדיווין.

בעברית, וורדים שצלילם ומשמעותם אינו משתלב בהרמוניה עם סגנונה המעודן והאוהב של שפת אהבה הדיווין, או שיש להם קונוטציה שאינה מיטיבה, יוחלפו בוורדים משפות אחרות, או בוורדים מומצאים חדשים.

כמו בכל שפה, הופעתם של וורדים חדשים היא תופעה טבעית ומתמשכת המונעת מצרכים חברתיים, תרבותיים, טכנולוגיים ותקשורתיים.

הוורדים החסרים בשפה העברית, ישולבו תחילה מהשפה האנגלית שהיא ה’לינגווה פרנקה’ בעידן שלנו. אלה כוללים וורדים מהתחום המקצועי, המדעי, הפיזי, המתמטי, הטכנולוגי, המחשוב ועוד…

אם וורדים מהשפה האנגלית אינם משתלבים עם שפת אהבה הדיווין, וורדים מהשפות הלטיניות, השמיות, אפריקאיות, המזרח הרחוק או שפות אחרות יתעתקו וישולבו עם הסגנון האוהב והמעודן שלה.

רוב הוורדים בשפת האהבה הדיווין ייחודיים, בשל הייחודיות של כל מה שקיים ביקום.

לכן, וורדים הומופונים בשפה העברית שחולקים את אותו הצליל, אך עם משמעויות שונות ייבחרו בקפידה. אחד יישאר ללא שינוי, ואילו השני ישולב משפה אחרת, או באמצעות תחדיש.

לדוגמה בעברית, הוורדים ‘כול’ ו’קול’ הם וורדים הומופונים.

הסיבה שהוורד קול משתנה לוורד האנגלית וויס, היא משום שהקול של כל פרט אונטליג’ונטי הוא ייחודי, לכן הצליל של הוורד קול בעברית אינו יכול להיות זהה לוורד שמשמעותו היא, כל הדברים.

בשלב ראשוני זה של אבולוציית שפת אהבה הדיווין, בהתאם להקשר, חלק מהתחיליות וההטיות ההומופוניות, יישארו כפי שהן. ככל שנתפתח ונבין איך הן משפיעות על הדנ”א שלנו, הן עשויות להשתנות.

לדוגמה וורד השאלה ‘מי’, זהה למ’ השימוש ‘מי’ שמשמעותו מתוך או מבפנים.

בעוד ששפות עוברות שינויים סמנטיים ומשמעותם של ווורדים יכולים להשתנות, חשוב לציין שוורדים שהוגדרו בעברית הקדומה כלא דיווין, (שהתפתחה מהכנענית והושפעה מהארמית), ונשכחו עם הזמן ונעלמו מהלקסיקון העכשווי, יכולים לקבל משמעות אוהבת בעברית בת זמננו, ולהשתייך ללקסיקון הדיווין.

עם זאת, וורדים שהוגדרו בלקסיקון העברי העכשווי כלא מיטיבים, אינם יכולים לקבל משמעויות אוהבות ולכן אינן יכולות להשתנות לדיווין.

מכיוון שהשפה העברית העכשווית מהווה את בסיס שפת האהבה הדיווין, וורדים אלו ימשיכו ליצור אִי שלמות, לכן, חשוב ביותר לא לדבר אותם.

מצד שני, צלילם של וורדים שאינם דיווין, או שמייצגים דברים ומושגים שאינם דיווין בכל שפה אחרת, יכולים להיות חלק מהלקסיקון הדיווין, אם המשמעות המקורית שלהם בשפה העברית היא טובה, אוהבת, מיטיבה או מקדמת.

לדוגמה, הוורד גַּן הוא וורד דיווין, למרות שבאנגלית וורד עם צליל זהה, אינו דיווין.

בשפת אהבה הדיווין ישנם 24 צלילני אלפאף (אותיות אלפבית). מאלף עד אף כול צלילן המיוצג על ידי סמל גרפי אחד, שמסמל צליל פונטי ייחודי.

מערכת התנועות של שפת הדיווין מורכבת מחמש תנועות, הפקתו של צליל עיצור מבוטא בהתאם לתנועה שמופיעה אחריו.

סיומות הריבוי מופיעות בצורות שונות, כולן ניטרליות.

ים,    ז,     ות,     יים,         י,

השפה העברית עומדת לעבור שינויים מהותיים, וכמו כן גם חיינו.

כאשר נדבר בשפת אהבה הדיווין באופן קולקטיבי, נתחיל להבריא. גופנשמותינו ונפשותינו יתחילו להשתנות, איברים יצמחו או יתחדשו, הראיה, השמיעה וכל החושים ישובו להיות בשלמות כפי שהם הובאו לקיום מלכתחילה על ידי הבורא האוהב, אהבה הדיווין (שמו ותוארו).

בימינו, המציאות המאתגרת הנוכחית היא ההתהוות המדויקת של כל מה שנאמר, קדום ועכשווי.

הדרך היחידה להביא לסיום את המציאויות שאינן מיטיבות לנו, שחוזרות על עצמן שוב ושוב, היא להפסיק לקרוא, ללמד ולדבר אותן.

שפת אהבה הדיווין היא השפה היחידה שיוצרת מציאות אוטופית מאושרת ומושלמות פיזית, שכן היא מורכבת אך ורק וורדים טובים, אוהבים, מיטיבים ומקדמים, מבנה דקדוקי ניטרלי והגייה הרמונית.

איזה וורדים אתם מדברים?

There is a close bond between the language we produce or speak and our genetics and physical reality.

All the words and names that are defined within the symbolic language manifest in physical reality, and when spoken collectively, they create changes in our genetic structure.

Ever since the language areas of our brains began to evolve, the divine Aahava language began to evolve through our intuition, channelling, flashes of insight, enlightenment and learning.

(The word ‘divine’ is an adjective that describes the qualities of Aahava, the exalted, good, loving, benevolent and advancing creator, whose language creates the purest form of love, goodness, perfection and harmony.)

The divine Aahava (love) language comprises solely of good, loving, benevolent and advancing words, interwoven with a combination of harmonious consonant and vowel sounds, together with a pleasant, refined pronunciation.

It is the only language that creates a happy, harmonious, utopian physical reality and genetic perfection.

Over time, this loving divine language, its refined style and structure, the sounds of the words and the manner of pronunciation, dispersed among many languages.

While all languages spoken on this planet contain good, loving, beneficial and advancing words, they also include words and concepts that are not good, creating imperfections to our physical reality, and our DNA and genetic structure.

It is estimated that there are currently about 7,000 spoken languages across the planet, each reflecting a unique culture, history and identity.

The exact number of languages that exist is difficult to determine, primarily due to the classification of the different dialects, the emergence of new languages and the decline of others.

In this diverse linguistic landscape, some languages are spoken by small groups, like indigenous languages.

While, Mandarin Chinese is spoken by over a billion speakers, and Spanish, English, Hindi, and Arabic are each spoken by hundreds of millions of people.

All spoken words in all the languages manifest into reality!

Beyond their size and communicative value, languages such as Sanskrit, Hebrew, Greek and Latin, Arabic, Pali and others, are regarded as divine or channels for communication with the divine and the revelation of spiritual knowledge.

One exceptional language is the Hebrew language, which is considered by many to be the language spoken by the divine creator during creation.

Continuous reading of ancient Hebrew writings, stories and narratives led to the formation of a small group of Hebrew speakers, who throughout their entire history encountered many challenges, all of which are a manifestation of what they were saying.

The current global population is estimated as being about 8 billion people, while the number of Hebrew speakers is only about 9 million.
Even though the number of Hebrew speakers is small, the importance of the Hebrew language transcends far beyond the number of its speakers.

Interwoven within the ancient Hebrew writings and narratives, are some basic elements of the structure of the divine Aahava language, as well as divine words, information, and messages from the divine creator.

One of the central themes in the Hebrew writings is that the speakers of the Hebrew language have been chosen by the divine creator to be a light unto all other nations.

This means that the destiny of this small group is to enlighten the entire global population, via the divine language of Aahava.

However, only part of the contemporary Hebrew language is divine, because Hebrew includes words, concepts, stories and narratives that are not divine. In addition, Hebrew also lacks many good, advancing and loving words some of which dispersed in other languages.

The Hebrew speakers will fulfil their divine destiny; everything said manifests into physical reality.

As soon as the Hebrew language begins to undergo the following fundamental changes, it will have a wonderful miraculous effect on our lives and our physical reality.

The divine Aahava (Love) language is a neutral language, reflecting the neutrality of Aahava the divine creator and all its words are good, loving, benevolent and advancing.

Therefore, the grammatical structure of the Hebrew language currently divided into two, will unify to a single neutral structure, and the various words classified under the existing grammatical structures will also become neutral.

Many good, loving and advancing divine words have been that dispersed among the different languages, will be collected, transliterated and incorporated with the divine Aahava (Love) language. Their pronunciation and combination of consonants and vowels will have to change slightly to harmonize with the style of the divine Aahava language.

In Hebrew, words whose sounds and meanings do not harmonize with the refined and loving style of the divine love language, or that carry connotations that are not benevolent, will be replaced either by words from other languages or by newly invented words.

As in any language, the emergence of new words is a natural and continuous phenomenon driven by social, cultural, technological and communicative needs.

The missing words in the Hebrew language will be first incorporated from the English language which is the ‘lingua franca’ of our era. These include words from the professional, scientific, physical, mathematical, technological, computing fields and more…

If words from the English language do not blend with the divine Aahava language, words from Latin, Semitic, African, Far Eastern or other languages will be transliterated and incorporated with its loving and refined style.

Most of the words in the divine Aahava language are unique, due to the uniqueness of everything that exists in the universe.

Therefore, homophone words in the Hebrew language that share the same sound, but with different meanings, will be carefully chosen. One will remain unchanged, while the other will be incorporated from another language, or renewed.

For example, in Hebrew, the words ‘all’ (kol) and ‘voice’ (kol) are homophonic.

The reason why the word ‘kol’ (voice) changes to the English word ‘voice’ is because the voice of each ontelijontic (intelligent) individual is unique, therefore, the sound of the Hebrew word for voice cannot be identical to a word meaning ‘all things’.

At this initial stage of the evolution of the divine Aahava language, depending on the context, certain prefixes and inflections that are homophonic will remain. As we evolve and understand how these affect our DNA, they may change.

For example, the question word ‘mi’, is the same as the prefix ‘mi’ which means from or inside.

While languages undergo semantic shifts and the meanings of words can change, it is important to note that words that were originally defined as not being divine in ancient Hebrew (which developed from Canaanite and was influenced by Aramaic), and were forgotten over time and disappeared from the contemporary lexicon, can receive a loving meaning in contemporary Hebrew and belong to the divine lexicon.

However, words that were defined in the contemporary Hebrew lexicon as non benevolent cannot change their meanings and therefore cannot become divine.

Since the contemporary Hebrew language forms the foundation of the divine Aahava language the non benevolent words will continue to create imperfections, therefore, it is crucial not to speak them.

On the other hand, the sound of words that are not divine, or that represent things and concepts that are not divine, in any other language, can be part of the divine lexicon, if their original meaning in the Hebrew language is good, loving, benevolent or advancing.

For example, in Hebrew the word ‘garden’ (gan) is a divine word, even though in English the same sounding word is not divine.

In the divine Aahava (love) language there are 24 alphabetical letters. From Alef to Af each letter is represented by a single graphic symbol, symbolizing a unique phonetic sound.

The vowel system of the divine language is composed of the five vowels. The consonant sound is pronounced in accordance with the vowel following it.

The plural endings can take different forms, all of which are neutral.

im,   z,   ot,   ayim,   y,  

As soon as we speak the Divine Aahava (Love) language collectively, we will begin to heal. Our bodysouls will begin to change, organs will grow or regenerate, vision, hearing and all the senses will be restored to perfection, as they were brought into being in the first place by the loving divine creator, Aahava ha divine (his name and title).

Nowadays, the current challenging reality we are experiencing is the exact manifestation of everything that has been said, ancient and contemporary.

The only way to end the unfavourable realities, that repeat themselves over and over again, is to stop reading, teaching and speaking them.

The divine Aahava language is the only language that creates a happy utopian reality and physical perfection, as it exclusively comprises good, loving, benevolent and advancing words, a neutral grammatical structure and harmonious pronunciation.

What words are you saying?

בתהליך מחקר…

Undergoing research…